Sa oled siin

Rõivad

Ükskõik mis ka parasjagu moes poleks, on rõivaste puhul rida põhimõtteid, millega peaksid arvestama nii enne kui pärast nende ostmist.

 

Uuri rõiva märgistust. Rõivaste ja tekstiiltoodete märgistuselt peaksid kindlasti leidma toote nimetuse, kui selle puudumine võib Sind eksitada, rõiva suurustähistuse, toote kiukoostise (v.a karusnahast ja nahast rõivastel) ning toote hooldusjuhised ehk hooldustähistuse.

Kui ostad karusnahast või nahast riideeseme, siis jälgi, et selle märgistusel oleks lisaks  materjali liik (naturaalne nahk või karusnahk, tehisnahk või tehiskarusnahk). Naturaalse karusnaha puhul peab märgistusel olema ka looma liik.

Märgistuse olemasolu, samuti märgistuses sisalduva teabe õigsuse eest vastutab tootja või tema volitatud esindaja. Rõivaste ja tekstiiltoodete importija ja hulgimüüja peavad tagama, et nende pakutavad ja müüdavad tooted oleksid märgistatud vastavalt nõuetele.

Jälgi rõiva suurustähistust. Selle järgi saad teada, millisele kehasuurusele on rõivas mõeldud. Suurustähistuse leiad kas rõivalt endalt, rõiva küljes olevalt tekstiillindilt või etiketilt, see võib olla märgitud ka toote müügipakendil.

Rõiva suurust võib tähistada nii suurustunnuste (keha mõõtmed sentimeetrites) arvväärtuste abil kui ka muude täheliste, numbriliste või tähelis-numbriliste kombinatsioonidega (nt XL, 46). Tähelise, numbrilise või tähelis-numbrilise tähistuse puhul peab kaupluses Sulle nähtaval kohal olema vastavate suurustunnuste arvväärtuste tabel või riideesemel piktogramm.

 

Meeste mõõdud

 

 

Naiste mõõdud

 

 

Naiste mõõdud rinnahoidja
suuruse valikul

 

Kontrolli rõiva hooldustähistuse olemasolu. Hooldustähistuse järgi saad teada, kuidas rõivast hooldada. Hooldustähistuse leiad kas rõivalt endalt, rõiva küljes olevalt tekstiillindilt või etiketilt, see võib olla märgitud ka toote müügipakendil.

Hooldustähistus võib koosneda nii sõnalistest juhistest kui graafilistest tingmärkidest. Osa tingmärke võivad olla rahvuslikud tingmärgid, mis on omased teatud maades toodetud rõivastele (nt Hiina, Korea, Ameerika päritolu rõivad ja tekstiilitooted). Sellisel juhul peaksid valiku tegemisel abi saamiseks pöörduma müüja poole.

riiete hooldusmärgistuse silt

Kui avastad ostetud rõival puuduse, siis pöördu viivitamatult pretensiooniga kaupleja poole, kellelt riideeseme ostsid. Kui kaupleja keeldub kaebust lahendamast või Sa ei ole nõus firma pakutud lahendusega, pöördu tarbijavaidluste komisjoni poole. 

Pea meeles!

  • Kui avastad ostetud rõival puuduse, siis pöördu viivitamatult pretensiooniga kaupleja poole, kellelt riideeseme ostsid. Kui kaupleja keeldub kaebust lahendamast või Sa ei ole nõus firma pakutud lahendusega, pöördu tarbijakaitseameti poole. 
  • Ka allahindlustel peavad rõivad ja tekstiiltooted olema märgistatud vastavalt nõuetele.
  • Vale hooldustähistuse tõttu tekkinud puuduse eest vastutab Sinu ees müüja, tootja peab varustama esemed õige märgistusega.
  • Keemiline puhastus võtab vastu ainult hooldustähistusega rõiva. Kui hooldusjuhiseid ei ole, langeb risk toote vale hooldamise eest Sulle. Seetõttu ära lõika rõivalt enne selle kandmist ära hooldustähistusega tekstiillinti.
  • Võimalusel osta selline rõivas, mida saab pesta. Keemilises puhastuses kasutatavad ained on kahjulikud nii keskkonnale kui ka Sinu tervisele.
  • Tekstiiltooted, mida on võimalik pesta, aga mida Sa ise töödelda ei oska või ei söanda, lase puhastada vastavas pesumajas.
  • Kui rõival puudub hooldustähistus ja Sul tekib kahtlus, et veega pesemine võib seda rikkuda, mine keemilise puhastuse töökotta ja konsulteeri asjatundjaga.
  • Pese/puhasta mitmeosalisi rõivaid (nt kostüüm) koos, et esemete värvi ja riide struktuuri muutused oleksid ühtlased.

 

Tehnikakaubad, riided, jalatsid»
tagasi teemalehele