Sa oled siin

Jalatsid

Ükskõik mis ka parasjagu moes poleks, on jalatsite puhul rida põhimõtteid, millega peaksid arvestama nii enne kui pärast nende ostmist.

Enne jalatsite ostmist

 • tee endale selgeks nende otstarve ja kasutamistingimused (nt spordijalatsite puhul on nende otstarve eriti oluline);
 • vali endale õige suurusega jalatsid: selleks proovi kindlasti jalga mõlemat jalatsit, veendumaks, et jalatsid ei pigista ega ole liiga suured;
 • vali normaalsuurusega või veidi suuremad jalatsid, kui soovid kasutada vahetatavaid sisetaldu;
 • vali endale sobivast materjalist jalatsid: selleks uuri jalatsitel olevat märgistust ja mõtle läbi, millistes tingimustes Sa jalatseid kandma hakkad;
 • uuri müüjalt jalatsite valmistamiseks kasutatud materjalide, jalatsite kandmistingimuste (tänaval või siseruumides kandmiseks jne) ja hooldamise kohta.

 

 

saapad

 

Vastavalt jalatsite märgistamise nõuetele peavad jalatsitel olema näidatud pealsete, voodri ja talla valmistamisel kasutatud materjalid järgmises järjekorras

pealne
vooder
välistald

Materjali märgistatakse järgmiste tähistega:

nahk
kaetud nahk
tekstiil
kõik teised materjalid
 

Jalatsite hooldamisel pea silmas järgmist.   

 • Vali hooldusvahend vastavalt jalatsite materjalile.
 • Kulunud või pleekinud jalatsite puhul kasuta värvi sisaldavaid hooldusvahendeid.
 • Soolveerantidest hoidumiseks töötle jalatseid juba enne kandmahakkamist ja juhul, kui randid on tekkinud, kasuta nende eemaldamiseks spetsiaalseid hooldusvahendeid.
 • Jalanõude kreemitamisel kasuta nendega sama värvi kreemi, siis ei ole Sul vaja spetsiaalseid värvitaastajaid.

Pindvärvitud nahast (naha muster ei ole värvi alt eristatav) jalatsitelt eemalda lahtine pori lapiga, kata jalatsid kreemiga, lase sellel kuivada ja viksi jalanõud läikima. Aeg-ajalt puhasta jalatseid spetsiaalse hooldusvahendiga, mis teeb jalatsid mustust ja vett tõrjuvaks.

Seemis- ja veluurnahast (õhuke karvase pinnaga (lõhestatud) vasika- või kitsenahk) jalatseid puhasta vajadusel spetsiaalsete harjade ja käsnadega. Seejärel hõõru määrdunud kohti seemisnahakiviga või töötle spetsiaalse hooldusvahendiga. Lase kuivada ja harja jalatsit lõpuks ettevaatlikult ühes suunas. Kasuta spetsiaalseid hooldusvahendeid, et muuta jalatsid vett tõrjuvaks.

 

Aniliinnahast (õrn nahk, mis on värvitud aniliinvärvidega, naha loomuliku mustriga) jalatseid puhasta ettevaatlikult, eemaldades lahtise pori spetsiaalsete harjade või käsnadega. Hoolda jalatseid spetsiaalsete vahade ja õlidega.  

Nubuknahast (siidja, karvase pinnaga) jalatseid hoolda sarnaselt seemis- ja veluurnahast jalatsitega.

Rasvanubuknahast (mati pinnaga, rasvane) jalatseid puhasta esmalt pehme harja või lapiga, seejärel kasuta hooldusvahendina spetsiaalseid rasvu ja õlisid.

Tekstiilist jalatsitelt eemalda kuivanud mustus pehme harjaga, kasuta plekkide eemaldamiseks spetsiaalseid vahendeid. Kasuta vett tõrjuvaid vahendeid.

Sünteetilistest materjalidest jalatseid puhasta pehme harja või silikoonšvammiga, vajadusel niiske lapiga. Hoia jalatseid niiskuse eest.

Kui jalatsitel ilmneb vaatamata õigele kandmisele ja hooldusele mõni puudus, siis pöördu probleemi lahendamiseks esmalt kaupleja poole. Kui kaupleja keeldub kaebust lahendamast või Sa ei ole nõus firma pakutud lahendusega, saad esitada avalduse tarbijakvaidluste komisjonile. 

Kui Sa pole komisjoni otsusega nõus, võid pöörduda maakohtusse. Sama võib teha ka vastaspool.

Pea meeles!

 • Kui kasutad jalatseid vastavalt nende otstarbele, hooldad neid õigesti ja korrapäraselt ning viid need õigeaegselt parandusse, siis pikeneb nende kandmisaeg.
 • Üldiselt ilmnevad jalatsite vead õigel kandmisel ühe kuu jooksul, kuid varjatud tootjapraak võib välja tulla ka hiljem.
 • Pärast ebakvaliteetset kingaparandusteenust on Sul õigus esitada pretensioon ka parandustöökojale.
 • Küsi kingapoes jalatsite eest maksmisel või kingsepale jalatsiparanduse eest tasumisel ostu tõendavat dokumenti. Jäta tšekk kindlasti alles, sellest on abi võimalike hilisemate probleemide lahendamisel.
 

Tehnikakaubad, riided, jalatsid»
tagasi teemalehele