Liftide ohutus

Lift on laialdaselt kasutatav tõsteseade. Nii liikumispuudega ja eakatele inimestele kui ka lastega peredele võib lift olla kõrgematele korrustele pääsemiseks ainsaks vahendiks.


Elumajade liftidel on keskmiselt 150 000, äri- ja kontoriehitiste omadel juba pool miljonit kasutuskorda aastas. Eestis on registreeritud lifte (sh invaliftid) ligikaudu 5000.

Lifti ohutuse ja korrasoleku eest vastutab isik, kes võimaldab lifti kasutamist (omanik, valdaja). Kuna liftis on liikuvaid ja kuluvaid osi sama palju kui näiteks bussis, tagatakse lifti ohutus ja korrasolek hoolduse ning auditiga.

Hooldus ja tekkinud vigade kohene parandamine hoiavad ära kallid ja keerulised remonditööd. Ja mis kõige tähtsam - see aitab vältida ohtlikke olukordi. Hooldus- ja päästetöödeks peab sõlmima lepingu seadmetöid (hooldustöid) tegeva ettevõttega, kuna asjatundmatutel tegutsemisel võivad olla halvad tagajärjed. Ohutuse eest hoolitsemine on arukas riskihaldus.

Nii lastele kui ka noortele tuleb anda nõu, kuidas lifti ohutult kasutada.


Liftis ei tõugelda ega mängita. Kaasas olevate esemete ning lemmikloomadega tuleb olla ettevaatlik, näiteks koera jalutusrihma jäämine uste vahele võib osutuda saatuslikuks. Liftis on hea minna kõigepealt tagaossa, et teha ruumi ka teistele lifti astujatele. Samuti on tagaosa lifti kõige turvalisem koht. Kui kaasas on suured esemed, näiteks reisikohvrid, on kõige turvalisem koht külgsein.

Liftikabiini ei peaks kunagi väga tihedalt "täis pakkima". Lifti liikvele minekut ei tasu takistada uste asjatu lahti hoidmisega. Kui uksed on sulgumas just sisseastumise hetkel, tuleks parem järgmist lifti oodata. Käte, jalgade või mingite esemete, näiteks vihmavarjudega sulguvate uste avamine on ohtlik inimesele endale ning see võib rikkuda ka lifti.

Lifti alarmsüsteemi kasutatakse ainult hädaolukorras. Kui lifti uksed peatudes ei avane, vajutatakse alarmnuppu ja jäädakse ootama.