Lifti hooldamine

Kuigi lifti kasutusiga on pikk, kuluvad selle osad paratamatult. Kohesed, kuid eraldi tellitavad remonditööd kuuluvad lifti normaalse korrashoiu juurde.


Kui lift meid enam hästi ei teeni, tasub mõelda kapitaalremondi peale.

Kõige kiiremini kuluvad lifti osadest nähtaval olevad pealispinna materjalid ning liftikabiinis ja korrustel olevad nupud, mida liftiga sõitjad kõige rohkem kasutavad.

Kulumise kiiruselt järgmised on liftižahti ja masinaruumi liikuvad osad: mehaaniline korrustejagaja, kiirusepiiraja, tõstemootor koos veohammasrataste ja piduritega. Samuti kuluvad uste sulgurid, lukud, kabiinikandurina kasutatav tross või kett ning juhtimiskeskuse kontaktid ja releed. Ainult püsivaid osi, nagu vastukaal, kabiinikorvi kere ja šahtikere, remonditakse harva.

Vahetud remonditööd kuuluvad lifti tavapärase korrashoiu hulka ja pikendavad lifti kasutusaega. Vahetute remonditööde kõrval tasub korras hoida ka lifti pinnamaterjalid, juhtimiskeskus ning elektrisüsteem. Lifti reeglipärase hoolduse ja remontimisega saab suuri kulutusi nõudvat kapitaalremonti edasi lükata.


Kapitaalremonti tasub alustada lifti olukorra väljaselgitamisega, et hinnata remondi ulatust ning kulutusi. Paindlik kapitaalremont on hea teha mitmes osas, et see ei tekitaks liftiga sõitjatele lisaprobleeme.

Kulunud osad võivad tekitada väga ohtlikke olukordi. Pinnamaterjalide kulumine võib põhjustada lifti kinnijäämise. Mootor, millest tilgub õli, rikub keskkonda, ka suurendab tilkuv õli tulekahjuohtu. Kulumist võib märgata ka häiretena lifti töös: lift peatub üha sagedamini valedel korrustel või korruste vahel, sõidab jõnksutades või ei reageeri üldse väljakutsetele. Uste kulunud lukud ja sulgurid kolisevad. Tõsteseadmete vigastustest annab märku ka kabiin, mis liikudes loksub või masinaruumist kuuldav mürin ja kõmin. Lifti elektritoite- ja juhtimisahelasse kuuluvate osade vananemine ja kulumine (andurid ja nende ahelad, kabiini ning mootoriruumi vahelised paindkaablid jms.) võib muuta lifti kasutamise ohtlikuks või takistada selle kasutamist.